Вы выкарыстоўваеце састарэлы браўзэр. Каб карыстацца ўсімі магчымасцямі сайта, загрузіце і ўсталюйце адзін з гэтых браўзэраў:

БЕЛ

Першы крок у паўфінал

12 мая 2022

Перамогу ў першым чвэрцьфінальным матчы раўнда плэй-оф атрымала каманда БЧ.

На гэтай стадыі чэмпіянату краіны чыгуначнікі гуляюць з "Мінскам". Паводле рэгламенту, пуцёўку ў паўфінал атрымае каманда, якая атрымала дзве перамогі. Першы крок да запаветнай чацвёркі наша дружына зрабіла ў Гомелі.

Гульня атрымалася вельмі няпростай для абедзвюх каманд. Нягледзячы на тое, што чыгуначнікі адкрылі лік даволі хутка - ужо на 2-й хвіліне вызначыўся Максім Конаў, утрымаць перавагу яны не змаглі. Арцём Зуёнак аднавіў роўнасць праз сем хвілін.

Барацьба за кантроль над мячом працягнулася. Мінчане паказвалі нядрэнную камбінацыйную гульню, але наша каманда была больш пераканаўчая ў атакуючых дзеяннях і стварэнні небяспечных момантаў у штрафной саперніка. Адзін з іх - на 16-й хвіліне - завяршыўся ўзяццем варот. Усё пачалося з ўводу мяча з аўту. Затым адбыўся закід у штрафную і некалькі ўдараў у створ. Мінчане ніяк не маглі выбіць мяч – ён пастаянна апынаўся ў гаспадароў пляцоўкі. Галкіпер няўдала адбіў скураную сферу - яна адскочыла да чыгуначніка Артура Кандратовіча, які знаходзіўся літаральна ў метры ад варот суперніка. У выніку пасля яго нямоцнага ўдару мяч і апынуўся ў сетцы. Аднак у першым тайме "Мінск" усё ж здолеў адыграцца. На 18-й хвіліне Уладзімір Піскун засмуціў нашага маладога галкіпера Мацвея Ахрэменка - дыяганальны ўдар быў нечаканым і дакладным. Нічыя 2:2 - і ў другім тайме прыйшлося ўсё пачынаць з чыстага ліста.

Доўгі час каманды асцярожнічалі - любая памылка магла каштаваць вельмі дорага. Толькі на 34-й хвіліне балельшчыкі ўбачылі забіты мяч. Да іх вялікай радасці - у выкананні чыгуначнікаў.

Майстар-клас паказаў Дзмітрый Ганчароў. Спачатку рушыў услед закід амаль праз усю пляцоўку ад Аляксандра Няхая. Апынуўшыся сам-насам з галкіперам, Дзмітрый без праблем таго абыграў і адправіў мяч у сетку. Мабыць, гэта быў пераломны момант усёй гульні. Нават нягледзячы на тое, што мінчане ўсяго хвіліну былі ў ролі даганяючых. Парытэт ў ліку аднавіў Аляксандр Альшэўскі. Не зусім правільную пазіцыю заняў галкіпер каманды БЧ Мацвей Ахрэменка. Але як жа ён рэабілітаваўся праз дзве хвіліны! Мяч пасля яго ўдару пераляцеў праз усю пляцоўку і спакойна прызямліўся ў сетцы варот "Мінска". Ніхто нават не думаў чыніць перашкод. І пакуль госці прыходзілі ў сябе пасля таго, што адбылося, па трыбунах доўга разносілася працяглае «г-о-о-о-о-л!».

На гэтым непрыемнасці для "Мінска" не скончыліся. За парушэнне правілаў (і ў суме шосты фол) у іх вароты быў прызначаны дзесяціметровы. Яго па-майстэрску выканаў Арчыл Себіскверадзэ, вызначыўшы канчатковы лік у гэтым матчы - 5:3 на карысць каманды БЧ.

Вось як пракаменціраваў вынікі сустрэчы галоўны трэнер чыгуначнікаў Дзмітрый Некрашэвіч:

- Нягледзячы на станоўчы вынік, якасць гульні каманды пакідае жадаць лепшага. Супернік быў мабільны і мала што нам дазваляў, актыўна прэсінгаваў, пастаянна нагнятаў напружанне ў атацы. Асабліва ў першым тайме. Мы ж занадта спрасцілі гульню, дзейнічалі акадэмічна, саступалі ў адзінаборствах. У другой палове перабудаваліся, зайгралі больш актыўна. Гульня нагадвала арэлі, добра што нам удалося схіліць шалі на сваю карысць і давесці матч да перамогі. Да спісу навін за 2022 год