Вы выкарыстоўваеце састарэлы браўзэр. Каб карыстацца ўсімі магчымасцямі сайта, загрузіце і ўсталюйце адзін з гэтых браўзэраў:

Language
Чым Вам дапамагчы?

У гульні - «Сталіца»

16 мая

Каманда БЧ завяршыла выступленне ў чэмпіянаце Беларусі, пацярпеўшы два паражэнні ў чвэрцьфінале турніру.

Нагадаем, супернікам чыгуначнікаў была мінская «Сталіца» — уладальнік залатых медалёў мінулага першынства. Па рэгламенце, для праходжання ў паўфінал адной з каманд неабходна атрымаць дзве перамогі. Адна гульня на дамашняй пляцоўцы, другая — у гасцях. У тым выпадку, калі абедзве дружыны перамагалі па разу, быў прадугледжаны трэці матч. На жаль, чыгуначнікам ён не спатрэбіўся. Першую чвэрцьфінальную гульню каманды правялі ў Мінску. У абароне не адседжваліся, шукалі шчасця ў чужых варот. Лік галявых момантаў літаральна зашкальвала, таму работы галкіперам хапала. Каманда БЧ ня баялася перад знакамітым сапернікам і спрабавала навязаць сваю гульню. Аднак лік адкрылі мінчане — на 18-й мінуце гол забіў бразільскі легіянер «Сталіцы» Бето. Чыгуначнікі не сталі цягнуць з адказам, і ўжо на наступнай хвіліне зраўнялі лічбы на табло. Высокае майстэрства прадэманстраваў Мікіта Андрыеўскі - ён прынёс адзіны гол камандзе БЧ у гэтым паядынку. У пачатку другога тайма, на 22-й мінуце, «Сталіца» зноў выйшла наперад — 2:1. З такім лікам завяршыўся першы чвэрцьфінальны матч з удзелам гэтых каманд.

Галоўны трэнер чыгуначнікаў Аляксей Папоў пасля гэтай гульні адзначыў, што каманда саступіла саперніку перш за ўсё ў перабудаваная і пазіцыйнай абароне:

- Мы правал першыя дзесяць хвілін першага тайма. У той жа час і «Сталіца» не стварыла асабліва небяспечных момантаў. Пераломным ў гульні, на мой погляд, стаў другі мяч — дапусцілі памылку і атрымалі гол у свае вароты. Хоць, як ні дзіўна, у цэлым мы пераўзышлі суперніка па галявым момантам.

Чыгуначнікі паказалі годную гульню і разлічвалі ўзяць рэванш у матчы ў адказ, які прайшоў у Гомелі. Шанец працягнуць барацьбу ў чэмпіянаце быў нядрэнным, ды і з настроем у каманды БЧ быў поўны парадак. Гэта паказалі ўжо першыя секунды гульні, калі Канстанцін Кавалкаў адкрыў лік. 1:0 — гэты гол стаў для «Сталіцы» халодным душам. Але паступова гульня выраўнялася, а на 9-й мінуце мінчане правялі мяч у вароты гаспадароў пляцоўкі. Аўтар гола — бразілец Бето, які, нагадаем, забіваў і ў першым матчы ў Мінску. Праз некалькі секунд дакладным ударам у вароты «Сталіцы» адзначыўся Мікіта Андрыеўскі 2:1. Першы тайм чыгуначнікі выйгралі, але ўтрымаць перавагу ў другім не змаглі. Мінчане зраўнялі лік на 26-й , а на 34-й выйшлі наперад. Прагучала фінальная сірэна — і на табло застылі лічбы 3:2 на карысць «Сталіцы». Гэта была другая перамога мінчан, якая дазволіла ім выйсці ў паўфінал турніру. Як і ў мінулым сезоне, каманда БЧ выбывае з барацьбы за медалі на стадыі адной чацвёртай. Лепшае дасягненне чыгуначнікаў заваёва сярэбраных узнагарод чэмпіянату краіны ў сезоне 2010/2011 гг.

У цяперашнім турніры месца на п'едэстале гонару будуць аспрэчваць «Сталіца», якая згуляе з «Лідсельмаш», а таксама ВРЗ, сапернік якога стане вядомы пасля трэцяй гульні «Фортэ» і «Вітэн».