Вы выкарыстоўваеце састарэлы браўзэр. Каб карыстацца ўсімі магчымасцямі сайта, загрузіце і ўсталюйце адзін з гэтых браўзэраў:

Language
Чым Вам дапамагчы?

Кубак — наш!

Пераможцам XXIV розыгрышу Кубка Беларусі па міні-футболе стала каманда БЧ

Гэты хуткаплынны кубкавы турнір — крыху больш за паўтара месяца — змясціў у сябе шмат эмоцый. Разам з камандай яе балельшчыкi радаваліся перамогам, перажывалі няўдачы і верылі ў сваіх спартсменаў. У іх майстэрства, талент, сілу волі. Балельшчыкi, па прызнанні трэнерскага штаба БЧ, былі тым самым шостым гульцом, які нябачна прысутнічаў на пляцоўцы. Іх шчырыя эмоцыі і падтрымку нічым іншым замяніць нельга. Асабліва гэта важна ў фінальным матчы. Прыемна адзначыць, што ў барысаўскім фізкультурна — аздараўленчым цэнтры, дзе прайшоў у мінулыя выхадныя паядынак паміж камандамі БЧ і «ВітЭн», няма куды было пеўню дзюбнуць. Сектар для балельшчыкаў нашай дружыны быў запоўнены наколькі мажліва. Сярод тых, хто прыехаў у Барысаў падтрымаць каманду БЧ — намеснік начальніка Беларускай чыгункі Пётр Стоцкi і старшыня Дорпрофсожа Ўладзімір Рынг .

Высачэзны кубак з залатым адлівам міжволі прыкоўваў погляды. Хто стане яго ўладальнікам ? Нагадаем, папярэднія тры гады трафей выйгравала каманда МАПІД. На гэты раз мінчане дайшлі да паўфінальнай стадыі турніру, дзе іх спыніў дзеючы чэмпіён краіны — віцебскі «ВітЭн». Аб сіле суперніка чыгуначнікаў кажа і той факт, што ў першым крузе чэмпіянату краіны віцябчане абыгралі БЧ з пераканаўчым лікам 4:1. І ўсё ж фінальны матч Кубка Беларусі — гэта зусім іншы настрой і іншыя эмоцыі. Тут усё — з чыстага ліста.

Калі б сцэнарый гэтага матчу пісаў масціты драматург, дык і ён, можна напэўна сказаць, не прыдумаў бы гэтакi закручаны сюжэт. Інтрыга аб пераможцы жыла да апошняй секунды гэтай захапляльнай гульні .

На пляцоўцы — самыя моцныя саставы. У БЧ на поле выйшлі Аляксей Чэхаўскі, Мікіта Андрыеўскі, Дзмітрый Шулькiн і Канстанцін Кускоў. У варотах — Валянцін Пазняк. Трэнеры даверылі месца ў рамцы маладому галкіперу, які ўпэўнена адыграў у паўфінальным матчы са «Сталіцай», не прапусціўшы ніводнага мяча. Рашэнне на карысць яго кандыдатуры і ў фінальнай гульні, скажам забягаючы наперад, аказалася абсалютна правільным.

Першы тайм пачаўся з асцярожных нападаў абедзвюх каманд — супернікі толькі прыглядаліся адзін да аднаго. Хуткасці нарасталі паступова. Ішла вострая барацьба за валоданне мячом, за кожны метр пляцоўкі. Гульня прымала часам жорсткі характар ​​, здараліся і парушэнні правілаў. У першым тайме ў гэтым асабліва атрымаў поспех «ВітЭн «. Чэмпіён першым адкрыў лік у матчы. Розыгрыш вуглавога — і на 6-й хвіліне гол забіў капітан віцябчан Аляксей Юрага. Зрэшты, балельшчыкi гэтай каманды радаваліся нядоўга. На зыходзе 7-й хвіліны чыгуначнікі (таксама з вуглавога) аднавілі парытэт. Мяч забіў Канстанцін Кускоў. Першы тайм завяршыўся з лікам 1:1. Асноўныя падзеі гэтага матчу былі наперадзе. «Выдатная гульня, па-сапраўднаму кубкавая» , — абмяркоўвалі ў перапынку ўбачанае балельшчыкi .

Героем другога тайма ў камандзе БЧ стаў Антон Гусакоў. На 26-й хвіліне гульні ён вывеў чыгуначнікаў наперад. Пасля прапушчанага мяча галоўны трэнер «ВітЭна» Юры Поклад вырашыў замяніць варатара пятым палявым гульцом. Ужо вельмі дыскамфортна адчуваў сябе чэмпіён у ролі даганяючага. Каманда БЧ вытрымала націск. А неўзабаве віцябчане парушылі правілы — гульня рукой у сваіх варот (як кажуць у такіх выпадках — фол апошняй надзеі), і справядлівы суддзя дае каманду прабіваць пенальці. Антон Гусакоў бліскуча рэалізаваў і гэты шанц. Чыгуначнікі павялі з лікам 3:1. Зрэшты, да заканчэння матчу заставалася больш за восем хвілін, і чаша вагаў цалкам магла схіліцца ў іншы бок. Так і адбылося. Праз дзве хвіліны «ВітЭн» скараціў адставанне, а яшчэ праз чатыры — зраўняў лік у матчы. У асноўны час нічыя 3:3. Пасля двух прапушчаных галоў балельшчыкi БЧ засумавалі. Мімаволі ўспомніўся леташні фінал, калі наша каманда ў гульні з МАПІДам вяла, але прапусціла мяч за дзесяць секунд (!) Да заканчэння асноўнага часу. А ў трэцім, дадатковым тайме мінчане забілі пераможны гол. Дэжавю ? На гэты раз чыгуначнікі дзейнічалі больш упэўнена. Каманду БЧ вывеў наперад Мікіта Андрыеўскі, а неўзабаве Канстанцін Кускоў зрабіў лік 5:3. Пяты гол атрымаўся на любату: «ВітЭн» у прамым сэнсе мабілізаваў ўсіх гульцоў на штурм варот каманды БЧ. У нейкі момант мяч апынуўся ў Канстанціна Кускова, які пераправіў скураную сферу праз усё поле ў пустыя вароты віцябчан. Трыбуны балельшчыкаў нашай каманды радаваліся. Здавалася, да перамогі рукой падаць. Але і ў гэтай няпростай для сябе сітуацыі чэмпіён краіны не панік. За дзве хвіліны «ВітЭн» неспасціжным чынам здолеў адквітаць два мячы. Лік 5:5 — і вясёлкавыя надзеі балельшчыкаў каманды БЧ ўмомант афарбаваліся ў чорна — белыя колеры. Пенальці. А гэта заўсёды латарэя, шчаслівы білет у якой дастаецца камандзе са сталёвымі нервамі. І такім жа характарам. Цікава, што ў віцябчан адмовіўся прабіваць пенальці лідар каманды Аляксандр Чэрнік. У выніку да " кропкi» падыходзілі … два варатары «ВітЭна» — асноўны і запасны. Першымі «цягнулі латарэйны білет» віцябчане. Ўдар — і ўзрушаючую гульню дэманструе галкіпер каманды БЧ Валянцін Пазняк. Мяч адбіты. Цікава, што пенальці прабіваў ўкраінскі легіянер віцябчан Сяргей Крыкун, які ў асноўны час тройчы паражааў вароты чыгуначнікаў. І тут такая няўдача. У чыгуначнікаў першы пенальці даверылі прабіваць Антону Гусакову. І ён не падвёў — гол! У наступныя два падыходы забіваў ВітЭн». У каманды БЧ выдатна справіліся са сваёй задачай Аляксандр Даніленка, Андрэй Марозаў і Мікіта Андрыеўскі. І вось да мяча падыходзіць гулец віцябчан (яшчэ адзін украінскі легіянер) Максім Авецісян. Ўдар — і галкіпер чыгуначнікаў бярэ і гэты мяч. А гэта значыць — перамога ў каманды БЧ .

Пад голасныя скандзіраванне «БЧ!» І «Малайцы!» Капітану чыгуначнікаў ўручылі Кубак Беларусі па міні-футболе, а затым ўсім гульцам і трэнерам — залатыя медалі. Ўзнагароды хлопцы атрымалі з рук старшыні Беларускай асацыяцыі міні-футбола Сяргея Куніцы. Акрамя таго, спецыяльнымі прызамі ўдастоены два гульцы каманды БЧ — Валянцін Пазняк (лепшы варатар турніру) і Дзмітрый Ганчароў (лепшы абаронца) .

На берагі Сожа Кубак Беларусі вяртаецца праз 23 гады — у самым першым турніры ў 1991 годзе яго выйграла гомельская каманда «Хімік» .

Каментар галоўнага трэнера каманды БЧ Эдуарда Дземенкаўца :

— Лічу, што сёння каманда паказала добрую гульню. Было вельмі важна ў першым тайме пасля прапушчанага мяча аднавіць раўнавагу ў ліку і выраўнаваць гульню. Парадавала тое, як каманда дзейнічала на пляцоўцы пасля таго, як «ВітЭн» двойчы нас даганяў. Псіхалагічна не зламаліся, працягвалі працаваць на вынік. Хлопцы малайцы, сабраліся. Шчыра кажучы, не думалі, што справа дойдзе да пенальці, хоць і не выключалі гэтага. Напэўна, нам фартуна аддала даўжок за леташні фінал, дзе да перамогі камандзе не хапіла зусім няшмат. Асобна хачу падзякаваць нашым балельшчыкам — іх падтрымка добра адчувалася. Дзякуй за веру ў каманду!