Вы выкарыстоўваеце састарэлы браўзэр. Каб карыстацца ўсімі магчымасцямі сайта, загрузіце і ўсталюйце адзін з гэтых браўзэраў:

У студзені 2010 года сфарміраваны прафесійны склад каманды. База каманды па міні-футболе «БЧ» - культурна-спартыўны комплекс РУП «Гомельскае аддзяленне Беларускай чыгункі».

XXIX чэмпіянат па міні-футболе сярод каманд вышэйшай лігі

• 22 лістапада

З Брэста - з перамогай

У гульні 12-га тура чэмпіянату краіны вышэйшай лігі каманда БЧ дамаглася пераканаўчай перамогі над брэсцкім «Аматарам», упершыню ў гэтым сезоне захаваўшы свае вароты ў недатыкальнасці.

Каманда з горада над «Бугам» дэбютавала ў эліце ў мінулым годзе. Заўзятарам яна запомнілася няўступлівым характарам і нязломнай воляй да перамогі нават у самых складаных сітуацыях. Леташні матч з чыгуначнікамі — таму пацверджанне. Пры ліку 6:1 на карысць каманды БЧ берасцейцы прымусілі заўзятараў нашай дружыны пахвалявацца, забіўшы яшчэ тры мячы і ледзь не зраўняўшы лік на апошніх секундах. У агульнай складанасці гледачы ўбачылі дзесяць галоў. На гэты раз — удвая менш. Але ўсё — у выкананні чыгуначнікаў. У першым тайме госці вызначыліся двойчы: на 7-й хвіліне мяч у вароты «Аматара» правёў Мікіта Андрыеўскі, на 11-й перавагу каманды БЧ падвоіў Арцём Гусельнікаў. Пасля перапынку гаспадары паспрабавалі перабудаваць гульню, але выніку гэта не прынесла. Час няўмольна раставаў, а лічбы на табло не мяняліся. Неўзабаве берасцейцы замянілі галкіпера на пятага палявога гульца. Ціск на вароты каманды БЧ узрос. Але і гэтая тактыка не дала «Аматару» чаканага эфекту. На 28-й хвіліне матчу за наўмысную гульню рукой за межамі штрафной — фол апошняй надзеі з пляцоўкі быў выдалены брамнік берасцейцаў Раман Валасюк.

Чытаць далей…
  • 14 лістапада

З Гомеля — у Брэст

У супрацьстаянні дзвюх гомельскіх каманд — БЧ і ВРЗ — перамогі дамагліся вагонабудаўнікі.

Гэты матч 11-га тура чэмпіянату Беларусі вышэйшай лігі выклікаў вялікую цікавасць заўзятараў — у абедзвюх каманд з горада над Сожам нямала прыхільнікаў. Усе, хто прыйшоў у універсальную залу гульнявых відаў спорту «Лакаматыў», сталі сведкамі цікавай і прыгожай гульні. Пасля дзвюх перамог запар чыгуначнікі імкнуліся развіць поспех. І спачатку справы ў іх ішлі добра. На 6-й хвіліне Аляксандр Белы забіў гол (з пачатку ўсяго турніру — сёмы, што з'яўляецца лепшым паказчыкам у камандзе БЧ). Першы тайм завяршыўся з мінімальным перавагай чыгуначнікаў. У другой дваццаціхвілінцы ініцыятыву перахапілі вагонабудаўнікі, дарэчы, сярэбраныя прызёры мінулага першынства краіны. На 27-й хвіліне яны зраўнялі лік, праз тры хвіліны выйшлі наперад. Галкіпер каманды БЧ Уладзімір Стрэмілаў не раз адводзіў пагрозу ад варот, але і ён апынуўся нямоглы супраць націску супернікаў. Часам ад немінучага гола ратавала штанга. Секунды раставалі і ў спробе выратаваць гульню трэнерскі штаб чыгуначнікаў замяніў галкіпера пятым палявым гульцом. Гэтая тактыка часта прыносіць патрэбны вынік, але на гэты раз фартуна апынулася на баку каманды ВРЗ. На 38-й хвіліне супернікі адправілі мяч у пустыя вароты чыгуначнікаў — 3:1.

• 1 лістапада

Надзейная гульня

Высокае індывідуальнае майстэрства і выдатнае ўзаемадзеянне на пляцоўцы дазволіла камандзе БЧ атрымаць перамогу ў 9-м туры чэмпіянату краіны вышэйшай лігі.

Супернік — АК «Паўднёвы» з Гомельскага раёна. У мінулым сезоне гэтыя каманды сустракаліся двойчы, і абодва разы перамагалі чыгуначнікі 3:0 і 4:3. Прыемная для дружыны БЧ статыстыка прадоўжылася і ў цяперашнім першынстве. Наша каманда адкрыла лік на 6-й хвіліне — перадачай Канстанціна Кускова скарыстаўся Аляксандр Белы, які знаходзіўся каля брамы суперніка . На 10-й хвіліне чыгуначнікі падвоілі перавагу. Пасля розыгрышу вуглавы мяч адскочыў да аднаго з гульцоў АК «Паўднёвы», а ад яго — у вароты. Аўтагол не збянтэжыў супернікаў, і ўжо на 11-й хвіліне яны скарацілі адставанне — 1:2. Яшчэ два галы ўбачылі гледачы ў другім тайме. Абодва — на рахунку чыгуначнікаў. Зрэшты, гульня магла пайсці па іншым сцэнарыі, калі б «паўднёўцы» рэалізавалі пенальці, прызначаныя ў вароты каманды БЧ. У гэтым эпізодзе быў надзейны галкіпер Уладзімір Стрэмілаў, які адлюстраваў небяспечны ўдар. Трэці гол у вароты АК «Паўднёвы» правёў галоўны трэнер нашай каманды Аляксей Папоў (32-я хвіліна), а кропку паставіў Аляксандр Белы (38-я). Лік 4:1 на карысць дружыны БЧ, якая зарабіла яшчэ тры ачкі. Цяпер іх восем — 12 месца ў турнірнай табліцы.